title: "GE Appliances WB30T10074 Range Coil Surface Element, 8-in"
brand: "ge"
price: "€ 89.79"
in_stock: false
reviews_count: 12
category: "Ge"
store_origin: PT
region: Portugal
---
**Brand:** ge
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 🔥 Upgrade your cooktop game with GE’s powerhouse coil!
## Quick Answers
- **What is this?** GE Appliances WB30T10074 Range Coil Surface Element, 8-in by ge
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- ge enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ge brand quality
## Description
Product Description This high quality Genuine OEM GE Appliances 8" Surface Element Coil (WB30T10074) supplies the heat to a cooking area . The 8" Surface Element Coil provides a 8" diameter cooking area. Please be aware that it is recommended to disconnect the appliance from all utilities prior to installation of the 8" Surface Element Coil.Compatible Models: JBP24BH1CT, JBP26CH2CC, JBP24WB5WW, JBP26ED2BB, JBP26WH1WW, JBP24DB1CT, JBP24EH1BB, JBP25DJ2WH, JBP24EK1BB, JBP24DH1CT, JBP26BH3BB, JBP24BB5WH, JBP27BK1BB, JBP24BB2CT, JBP24BH2CT, JBP26CH3CC, JBP27CK1CC, JBP24WB6WW, JBP24DB5WH, JBP24WH1WW, JBP26WH2WW, JBP24DB2CT, JBP24WK1WW, JBP24EH2BB, JBP24DH2CT, JBP24BH1WH, JBP24BH3CT, JBP24WH2WW, JBP26WH3WW, JBP24DH1WH, JBP27WK1WW, JDS28CK1CC, JBP24DH3CT, JBP25DJ1CT, JBP25DK1CT, JBP24BH2WH, JBP10WD1WW, JBP24WH3WW, JBP24DH2WH, JDS28CK2CC, JBP25DJ2CT, JDS28WK1WW, JBP26BH1BB, JBP24BH3WH, JBP26BB1CT, JBP26CB1CC, JBP26CH1CC, JBP10WD2WW, JBP26WB5WW, JBP26ED1BB From the Manufacturer General Electric WB30T10074 Electric Range 8" Surface Element works with GE, Hotpoint and other range brands.
Review: Genuine GE Range Replacements! - I was impressed to find these 8" GE electric elements for my stovetop! I was hesitant ordering these, not knowing if I was getting quality replacements or not. They are the exact replacements. They fit perfectly and work great! I ended up replacing all the 8" and 6" heating elements on my stove.
## Features
- This surface element (part number WB30T10074) is for ranges
- Surface element WB30T10074 supplies the heat to a cooking area on top of the range
- Unplug the range or shut off the house circuit breaker for the range before installing this part
- Wear work gloves to protect your hands
- Genuine GE replacement part with a limited one-year warranty
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003BIGDHC |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #302,803 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #186 in Range Replacement Burners |