title: "Advantec MFS A045R047A, Membrane Filter without Pad, Sterile, Grid, 47 mm Diameter, 0.45 mm, Mixed Cellulose Esters, Black (Pack of 100)"
brand: "advantec mfs"
price: "€ 131.13"
in_stock: true
category: "Industrial"
store_origin: PT
region: Portugal
---
# Advantec MFS A045R047A, Membrane Filter without Pad, Sterile, Grid, 47 mm Diameter, 0.45 mm, Mixed Cellulose Esters, Black (Pack of 100)
**Brand:** advantec mfs
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Advantec MFS A045R047A, Membrane Filter without Pad, Sterile, Grid, 47 mm Diameter, 0.45 mm, Mixed Cellulose Esters, Black (Pack of 100) by advantec mfs
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- advantec mfs enthusiasts
## Why This Product
- Trusted advantec mfs brand quality
## Description
Product Description
        			Advantec Mixed Cellulose Esters (MCE) colored membranes maximize contrast and minimize eye fatigue. Black MCE filters are used to enumetate yeast and bacteria in carbonated beverages, wines, and water and provides a contrast between colonies and filter without the need for counterstaining. Green MCE filters offer a pale green background for viewing black, white, and colorless particles on one filter. MCE membranes offer high recovery rates and superior flow rates. Contrasting grid lines facilitate counting colonies and are tested to assure freedom from grid line inhibition. 3.1mm squares represent 1/100 of the filtration area of a 47mm diameter filter (9.6cm2). Membranes are sterilized by ethylene oxide (EtO) gas and are available individually wrapped or in 10-pack envelopes. Membrane specifications and lot number are printed on clear cover of each filter. Advantec continuous pleated band packaging is compatible with various membrane dispensers.