brand: "sharp"
price: "€ 7.98"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.pt/products/211108388-sharp-1t-c32bc4kh2fb-32-inch-hd-ready-led-smart-tv
store_origin: PT
region: Portugal
---
**Brand:** sharp
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 📺 Elevate your viewing game—smart, sleek, and always connected!
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- sharp enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sharp brand quality
## Description
The HD Ready Smart 1T-C32BC4KH2FB brings TV to life with its stunning clarity and vibrant colours. Sharps latest Ace Pro picture engine, matched with superb Harmon Kardon sound technology ensures this smart tv will truly immerse you within its content. Connecting multiple devices is simple and easy thanks to a huge array of inputs such as 3 x HDMI, SCART, USB, and more. The built-in Freeview HD tuner gives you access to over 70 subscription-free entertainment channels, including 15 channels in stunning HD quality or record them for later at the touch of a button using the USB Record function. Built in Wi-Fi provides quick and easy connection to your wireless broadband, supporting access to pre-loaded apps such as Netflix, YouTube, BBC iPlayer, the ITV Hub, All 4, Demand 5 and UKTV Play. You can even connect your favourite smart device using Miracast to share your small screen with the big screen. Never miss your favourite shows with Freeview Play, live and on demand, all in one place. As long as you connect your television to the internet you can watch catch up through your TV guide and stay on top of the last seven days’ viewing, so all your favourite shows are available when you want them. Perfect for any room, this TV can be wall mounted to save space or placed on your TV unit using the easy fit stand. Finished in Black, with matching remote control, this 32 inch TV brings style as well as entertainment.
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07ZBT39PV |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | Digital, HDMI, USB |
| Audio Output Mode | Digital |
| Best Sellers Rank | 199,055 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 1,438 in TVs |
| Box Contents | tv, remote, batteries, stand, screws, quick start guide |
| Brand Name | Sharp |
| Colour | Black |
| Connector Types | Coaxial, HDMI |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (220) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | LED LCD |
| Energy Efficiency Features | A+ |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | DTS TruSurround |
| Internet Applications | Browser, Daily Motion, Netflix, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 17.3D x 73.2W x 47H centimetres |
| Item Type Name | Freeview Play Smart TV |
| Item Weight | 5 Kilograms |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | 1T-C32BC4KH2FB |
| Model Name | 1T-C32BC4KH2FB |
| Model Number | 1T-C32BC4KH2FB |
| Model Series | 1T-C32BC4KH2FB |
| Model Year | 2019 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wireless |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | Ace Pro |
| Product Features | LED |
| Product Warranty | 1 year from date of purchase, Collect/Repair/Return |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720p |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | HDMI, SCART, USB, Composite |
| Size | 32-Inch |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| Tuner Type | Digital |
| Video Encoding | AVC |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
## Product Details
- **Aspect ratio:** 16:9
- **Connectivity technology:** Ethernet, HDMI, USB, Wireless
- **Included components:** tv, remote, batteries, stand, screws, quick start guide
- **Product dimensions:** 17.3D x 73.2W x 47H centimetres
- **Refresh rate:** 60 Hz