title: "AR109-69-165, 165 mm"
brand: "nws"
price: "€ 45.87"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.pt/products/286843224-ar109-69-165-165-mm
store_origin: PT
region: Portugal
---
# AR109-69-165, 165 mm
**Brand:** nws
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** AR109-69-165, 165 mm by nws
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- nws enthusiasts
## Why This Product
- Trusted nws brand quality
## Description
AR109-69-165, 165 mm
## Features
- Quality and precision at your fingertips
- For holding, gripping, bending and cutting work
- Cutting edges inductively hardened
- Asymmetric inside jaws for better grip on the workpiece
- Integrated ring spanner
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | NWS |
| Part number | AR109-69-165 |
| Item Weight | 180 g |
| Product Dimensions | 13.34 x 0.79 x 4.22 cm; 180 g |
| Item model number | AR109-69-165 |
| Size | 165 mm |
| Color | Multicolor |
| Material | Alloy Steel |
| Item Package Quantity | 1 |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Special Features | American shape cutting additionally inductive g |
| Specific uses | Bending,Cutting,Gripping,Holding |
| Included components | Components included |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Material:** Alloy Steel
- **Product dimensions:** 16.5L x 16.5W centimeters