title: "PROTOMAT 3D PLA-1KG1.75-BLU PLA 3D Printer Filament, Dimensional Accuracy +/- 0.02 mm, 1 kg Spool, 1.75 mm, Blue"
brand: "protomat"
price: "€ 16.15"
in_stock: false
reviews_count: 2
url: https://www.desertcart.pt/products/40337721-protomat-3d-pla-1kg1-75-blu-pla-3d-printer-filament
store_origin: PT
region: Portugal
---
# PROTOMAT 3D PLA-1KG1.75-BLU PLA 3D Printer Filament, Dimensional Accuracy +/- 0.02 mm, 1 kg Spool, 1.75 mm, Blue
**Brand:** protomat
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** PROTOMAT 3D PLA-1KG1.75-BLU PLA 3D Printer Filament, Dimensional Accuracy +/- 0.02 mm, 1 kg Spool, 1.75 mm, Blue by protomat
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- protomat enthusiasts
## Why This Product
- Trusted protomat brand quality
## Description
Welcome to PROTOMAT, a new brand of 3D filament designed for engineers and makers of all types. Engineered with a tolerance of +/- 0.02mm, PROTOMAT 3D filament provides the dimensional accuracy you need to bring your creative concepts and prototypes to life with confidence. Our filament is universally designed to be compatible with any 3D printer using 1.75mm diameter filament. PLA, or Polylactic Acid, is a commonly used, biodegradable thermoplastic material that does not require the use of a heated print bed. The mix of polymers used to manufacture PROTOMAT 3D filament allows it to retain the color vibrancy and lack of warping that comes with its lower melting point. Our filament has excellent fluidity and creates finished products with no bubbles or edge warp and a glossy type finish we know you will love.