title: "GOPHERT CPS-3205II 0-32V 0-5A Portable Adjustable AC to DC Variable Switching Power Supply AC DC Converter 110V/220V switchable Great for Provide Constant Voltage or Current Supply."
brand: "holyhorse"
price: "€ 120.71"
in_stock: true
reviews_count: 4
category: "Holyhorse"
store_origin: PT
region: Portugal
---
# 0-32V adjustable output 4 digital volt & 3 current meters 0-5A constant current supply GOPHERT CPS-3205II 0-32V 0-5A Portable Adjustable AC to DC Variable Switching Power Supply AC DC Converter 110V/220V switchable Great for Provide Constant Voltage or Current Supply.
**Brand:** holyhorse
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power your projects with precision and confidence — don’t get left in the dark!
## Quick Answers
- **What is this?** GOPHERT CPS-3205II 0-32V 0-5A Portable Adjustable AC to DC Variable Switching Power Supply AC DC Converter 110V/220V switchable Great for Provide Constant Voltage or Current Supply. by holyhorse
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- holyhorse enthusiasts
## Why This Product
- Trusted holyhorse brand quality
## Key Features
- • **Dual Voltage Flexibility:** Seamlessly switch between 110V and 220V inputs to match your workspace anywhere in the world.
## Overview
## Description
High power density, smallest and compact Aluminum shell, lower EMI Microprocessor(MCU) control Using Encoder to set the voltage and current Four digital volt meter and three digital current meter Current meter displays mA automatically when current belows 1A High efficiency, up to 88% Specification Operation Voltage Range 110/220V switchable Operation Frequency Range 45 – 65HZ Output Voltage Range 0 – 32V Output Current Range 0 – 5A Efficiency (220Vac/full load) ≥87% Full Load Input Current(220Vac) ≤1.4A No Load Input Current(220Vac) ≤80mA Volt Meter Accuracy ≤ 0.3% + 1 digits Current Meter Accuracy ≤ 0.3% + 2 digit Constant Voltage Load Regulation (0-100%) ≤ 30mV Line Regulation(198-264Vac) ≤ 10mV Ripple & Noise (Peak-Peak) ≤ 30mV Ripple & Noise (r.m.s) ≤ 3mV Set Accuracy ≤ 0.3% + 10mV Transient Response Time (50%-100% rated Load) ≤ 1.0ms Constant Current Load Regulation(90%-10% Rated Voltage) ≤ 50mA Line Regulation (198-264Vac) ≤ 20mA Ripple & Noise (Peak-Peak) ≤ 30mAp-p Set Accuracy ≤ 0.3% + 20mA Size(width× height× depth) 120×55×168mm Net Weight 0.85KG
## Features
- Top performance cost ratio, 110VAC / 220VAC power input switchable(Before plugging into power, please set the voltage switch to right place:110 or 220V)
- Four digital volt meter and three digital current meter
- Intelligent protection: Tracking OVP, Tracking OCP, OTP, Output short circuit protection
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B072WYCJRY |
| Amperage | 5 Amps |
| Best Sellers Rank | #306,757 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #368 in Lab Power Supplies #631 in Life Science Supplies |
| Color | silver,black |
| Connector Type Used on Cable | Barrel Connector |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (17) |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Form Factor | compact |
| Input Voltage | 220 Volts |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Manufacturer | Holyhorse |
| Maximum Power | 160 Watts |
| Model Number | 6d208046-b91d-4ed9-8248-11f38c9a147a |
| Output Current | 5 Amps |
| Output Voltage | 32 Volts (DC) |
| Output Wattage | 160 Watts |
| Specification Met | CE, FCC |
| UPC | 735980956749 |
| Unit Count | 1.0 Count |
## Product Details
- **Color:** silver,black
- **Connector Type:** Barrel Connector
- **Item Weight:** 0.01 Ounces
- **Material:** Aluminum
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐ Started lying after a year using
*by A***. on May 29, 2023*
### ⭐ this item does not include the banana to alligator test wire leads.
*by M***H on November 6, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐ Good Power Suppy - Bad Lead Set
*by M***R on April 21, 2020*
I've been using this power supply for over a year now and really like the supply, with one caveat. I was charging a battery at ~3A and noticed a voltage drop between the voltage reading on the power supply and the measurement at the battery of over 2V. Upon investigating the leadset (banana plug on one end and alligator clips on the other) I found that the leadset is made with very small wire (I estimate 24AWG), and the connections at both ends are compression connections without any solder. In addition when I attempted to solder the wires they were heavily oxidized and would not accept solder. Do as I did and make your own lead set using 18AWG lamp cord, tinning both ends and soldering to the alligator clips. Other that the leads this power supply has been reliable, with accurate voltage and current displays.
## Frequently Bought Together
- Holyhorse GOPHERT CPS-3205II 0-32V 0-5A Portable Adjustable AC to DC Variable Switching Power Supply AC DC Converter 110V/220V switchable Great for Provide Constant Voltage or Current Supply.
- Sumnacon Multimeter Banana Plug to Crocodile Alligator Clip Test Probe, 5PCS 4mm Stackable Colorful Silicone Banana Plug to Alligator Clip Test Probe Lead Wire Cable 1M
- 2Pcs 4mm Banana Plug to Alligator Clip Test Lead Wire Cable Set 14AWG for Multimeter Oscilloscope 3 Feet