title: "TP-Link TL-SG1005D 5 Port Network Desk Switch"
brand: "tp-link"
price: "€ 31.25"
in_stock: false
reviews_count: 10
category: "Tp Link"
url: https://www.desertcart.pt/products/51650157-tp-link-tl-sg1005d-5-port-network-desk-switch
store_origin: PT
region: Portugal
---
**Brand:** tp-link
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ⚡ Upgrade your network game—because buffering is so last decade!
## Quick Answers
- **What is this?** TP-Link TL-SG1005D 5 Port Network Desk Switch by tp-link
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tp-link enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tp-link brand quality
## Key Features
- • **Plug & Play Simplicity:** No setup headaches—just connect and boost your network instantly.
## Overview
## Description
## Features
- Supports MAC address auto-learning and auto-aging
- LED indicators for monitoring power, link, activity
- Plastic case, desktop or wall-mounting design
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00YMTNVEM |
| Are Batteries Included | No |
| Batteries | 1 AAAA batteries required. |
| Best Sellers Rank | 54,176 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 338 in Network Switches |
| Case material type | Plastic |
| Connectivity Type | Wifi |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (17,696) |
| Data transfer rate | 1000 Megabits Per Second |
| Date First Available | 8 Jun. 2015 |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Hardware Platform | Linux |
| Interface type | RJ45 |
| Item Weight | 120 g |
| Item model number | TL-SG1005D V6.0(UK) |
| Item weight | 4.23 Ounces |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 Grams |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Operating System | Standard |
| Power Source | AC |
| Product dimensions | 20L x 15W x 15H centimetres |
| Series | 5-Port Gigabit Switch |
| Upper temperature rating | 40 Degrees Celsius |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 3.1 |
| Wireless Type | 801.11ac |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Compatible devices:** Desktop
- **Included components:** Power Cord
- **Number of ports:** 5
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ reliable 1GB
*by J***S on 28 December 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Another great hub
*by N***A on 13 October 2016*
### ⭐⭐⭐⭐ Very good for adding 7 ethernet ports for your broadband modem
*by A***R on 24 April 2022*
My broadband modem had only 3 ports so I bought this to connect more equipments with ethernet cable. You can now connect your TV, Chromecast, Apple tv, soundbar, Hive, Nest, blue ray player etc with ethernet cable instead of wi-fi. The adaptor I received was not a flat UK 3pin but luckily I had a compatible plug.