title: "Black Tilting Wall Mount Bracket for Panasonic TH-42PX75U Plasma 42 inch HDTV TV"
brand: "bractek"
price: "€ 119.15"
in_stock: true
reviews_count: 6
store_origin: PT
region: Portugal
---
# Black Tilting Wall Mount Bracket for Panasonic TH-42PX75U Plasma 42 inch HDTV TV
**Brand:** bractek
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Black Tilting Wall Mount Bracket for Panasonic TH-42PX75U Plasma 42 inch HDTV TV by bractek
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- bractek enthusiasts
## Why This Product
- Trusted bractek brand quality
## Description
This is an Angle Adjustable Black Wall Mount Bracket for LCD and Plasma Televisions. This Wall Mount supports most* 37" to 63" flat panel screens and plasma TVs weighing up to 165 lbs. This mount is perfect for boardrooms, digital signage, or home theaters. Included are simple to align brackets and a unique wall plate that can be mounted to a variety of wall constructions including wood studs or concrete. This wall mount supports VESA mounting patterns up to 750x450 and a maximum weight of 165lbs. It is constructed of toughened steel with a durable scratch resistant Black finish. Also included is all mounting hardware and simple to follow installation instructions. *Mounting holes on television should be 28" or less apart horizontally & 18.5" or less apart vertically.
## Features
- About this item     Color: Black     Wall Plate: 32" x 8 7/8" (Edge to Edge)     Tilt Feature: -15° Degrees - Variable Downward Tilt     Maximum Weight Capacity: 165 lbs     Mounting Instructions & Hardware Included