title: "Gladiator Multipurpose GearTrack® Pack, GAGP42PBEY"
price: "€ 135.96"
in_stock: true
reviews_count: 8
url: https://www.desertcart.pt/products/88715883-gladiator-multipurpose-geartrack-pack-gagp42pbey
store_origin: PT
region: Portugal
---
# 42.5" GearTrack channel 5 scoop hooks, 25 lbs each Lifetime & 10-year warranty Gladiator Multipurpose GearTrack® Pack, GAGP42PBEY
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛠️ Elevate your storage game—because clutter is so last season!
## Quick Answers
- **What is this?** Gladiator Multipurpose GearTrack® Pack, GAGP42PBEY
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
Enjoy more than three linear feet of attractive and durable storage space with the GearTrack essentials Deluxe kit. Whether you need to get kayak paddles or backpacks off the floor, each of the five included scoop hooks offers a worry-free solution for hanging heavier everyday items up to 25 lbs. And for even more flexibility, the 42 inch GearTrack channel can be installed anywhere into two studs.
Review: Great Product - Easy to install Great for Garage and or Wash room!!!
## Features
- Five Scoop Hooks each hold up to 25 lbs
- GearTrack Channel holds up to 75 lbs per linear foot
- 42-1/2" wide x 6-1/4" high when assembled as shown
- Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack Channel
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | Gladiator |
| Part Number | GAGP42PBEY |
| Item Weight | 5.5 pounds |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 42 inches |
| Item model number | GAGP42PBEY |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Color | Assorted |
| Style | Tools |
| Material | Carbon Steel with Rubber Sleeve |
| Shape | Rectangular |
| Power Source | crank |
| Item Package Quantity | 1 |
| Included Components | 5 Scoop Hooks, 1 42" GearTrack® Channel, 2 end caps and color-matched screws |