| ASIN | B003BIGDHC |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #302,803 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #186 in Range Replacement Burners |
| Color | Silver |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (572) |
| Date First Available | August 7, 2008 |
| Finish | Brushed |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 12.8 ounces |
| Item model number | WB30T10074 |
| Manufacturer | GE |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Freestanding |
| Part Number | WB30T10074 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 30 x 8 x 6 inches |
| Size | 1 Count (Pack of 1) |
| Style | Element |
G**L
Like Night and Day
I**L
Genuine GE Range Replacements!
I was impressed to find these 8" GE electric elements for my stovetop! I was hesitant ordering these, not knowing if I was getting quality replacements or not. They are the exact replacements. They fit perfectly and work great! I ended up replacing all the 8" and 6" heating elements on my stove.
M**B
Better than buying a new stove so go with genuine OEM
B**E
Fits perfectly
S**A
Does not fit, "arms" under burner too short, and burner plug blades bent and angled.
C**Y
Very Good Quality But... may need work
G**.
Not the cheap, knock off versions you buy at local hardware stores
We had purchased a "Off-Brand" 8" replacement burner for a local hardware store but it just would not heat up like the other original burners that had came with our stove over 20 years ago. Looking on Amazon, we found this like for like replacement GE WB30T10074 Electric Range Surface Element and decided to take a chance and spend the extra money to replace the defective burner. So glad we did, the difference was immediately noticed! Once received and plugged into the stove top outlets, the new burner heat up just as fast as the other 3 original GE Surface Elements. This was a case for us that spending a little more money for the original manufacturer was completely worth it.