The HT03RA100 Rotating Platform is a high-precision electric rotating machine designed for various applications, including laser precision machining and 3D scanning. It features a 100mm bearing scale, robust worm gear transmission, and easy connectivity to motion controllers, making it an ideal choice for industrial automation and scientific experiments.
| ASIN | B07VC6W8YJ |
| Best Sellers Rank | #333,422 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #23 in Robot Platforms |
| Brand | TBVECHI |
| Brand Name | TBVECHI |
| Customer Reviews | 3.7 out of 5 stars 13 Reviews |
| Included Components | 1 x Rotating Platform |
| Item Dimensions L x W | 11.46"L x 6.97"W |
| Manufacturer | TBVECHI |
| Material | Aluminum |
| Material Type | Aluminum |
| Measurement Accuracy | +/-0.01 millimeters |
| Model | HT03RA100 |
| Part Number | ASG-6G |
| Product Dimensions | 11.46"L x 6.97"W |
| Range | 1E+2 Millimeters |
| UPC | 796862499419 |
| Unit Count | 1.0 Count |
D**L
Worth the money. Pinout is on the manual. No feedback out of the box.
S**N
Used item is sold as new
T**U
A little too bulky, but it improves the stability
The base is a bit bulky. Hard to mount it on other movable bases. But it does provide good stability
K**O
Perfect 100%
B**A
Not following program
M**E
Sturdy robust and cost effective little unit - DB9 pin-out included in this comment
This little motor unit is compact and sturdy. Simple to use. It's a nice touch that the 'home' sensor is built in instead of a value add. For those that are interested the stepper pin out on the DB9 connector is as follows: Pin 1(+) - 4(-) = Diode Vf = 2.57V (suspect this is LED emitter) Pin 4(+) - 5(-) = Diode VF = 795mV (suspect this is a photodiode) Pin 6 - 7 = motor winding 1A/1B Pin 8 - 9 = motor winding 2A/2B