🥳 Spread the Love with Teddie!
Teddie All Natural Peanut Butter offers a super chunky, unsalted option that is both gluten-free and vegan. Each pack contains two 16-ounce jars, made in the USA, perfect for health-conscious consumers looking for a delicious and versatile nut butter.
C**.
Crunchy and NO Sugar
I consider Teddie to be the best peanut butter. Sometimes needs to be stirred to bring the texture to its best. The flavor is pure peanut. Best flavor, looser consistency than some but no additives. Try it, you will probably love it.
M**K
Peanut Butter
NO Sugar & NO Salt with LOTS of Peanuts tastes AWESOME
J**N
THE. BEST.
If you like SUPER CRUNCHY and just peanuts and salt, this stuff is for you. Very very yummy and filled with peanut pieces. Recommend.
D**L
Not sure whose fault this is but:
Broken containers- complete mess.Very disappointed. Paid $18.00 for a disgusting mess dropped at my door. Late delivery and horrible condition. Extremely frustrating. And now says not eligible for return. So annoyed.
I**.
Teffy's Super crunchy peanut butter
I love the Super Crunchy unsalted in glass jars chain stores carry it in plastic jars but i prefer glass.
B**D
Tastes great
Very good peanut taste. I particularly like the crunchy peanut butter.
S**B
Perfect peanut butter, but worth the price?
Great peanut butter! It tastes exactly like you would expect.You do have to stir this before using, especially if you do not keep it in the fridge. I am knocking off one star because my significant other and I do not believe it is worth the price. It may be slightly more healthy, but unless you REALLY care about the 1 or 2 grams of sugar, and a couple preservatives, I would just get your peanut butter from trader joes.
H**R
Wonderful for unsalted peanut butter -- but, hey, Amazon, drop the price!
We love this. We switched from their salted version, which we adored, to this when we decided to cut sodium. Of course, you might miss the salt but this tastes only of high quality peanuts. We must admit, the Amazon price for this drove us to ordering a case directly from the factory. It took two weeks to get here but we saved some money. If the Amazon price drops we'll switch back, especially if it becomes a subscribe & save item at a reasonable price.Update (05/17): As of today, the cheapest online source per unit (including shipping) is to buy multiples of 6 jars directly from Teddie. Saves about $0.40/jar over prime. Of course, last summer we used the cheapest but more nerve wracking method. We went directly to the Teddie plant in Everett, MA. A series of mysterious, multi-level traffic circles means it took several tries to find it but they had our case waiting for us and were very sweet. You MUST call ahead so they put your case in the office; they don't really have a retail outlet. Next cheapest would be hitting a supermarket in the area that has it. It's only $3.79 at Roche Brothers in Massachusetts -- only easy for us when we are up in NE visiting relatives.
Trustpilot
1 month ago
1 month ago